Uwaga: zmiana nr rachunku bankowego do opłat za zajęcia, wydarzenia i bilety:
Bank Pekao S.A
65 1240 1082 1111 0010 3160 4333
Praska Świetlica / Празька Світлиця

Praska Świetlica / Празька Світлиця

24 lutego 2022 w wyniku wojny wywołanej przez Rosję, do Warszawy zaczęli przyjeżdżać pierwsi uchodźcy i uchodźczynie z Ukrainy. Jako pracownicy i pracownice instytucji kultury zdaliśmy sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie kontynuować w dotychczasowej formie działań programowych. Jak większość instytucji, organizacji i grup nieformalnych rozpoczęliśmy działania zbiórkowe i solidarnościowe. Pałacyk Konopackiego stał się lokalnym miejscem zbiórek darów wysyłanych na Ukrainę a także miejscem wsparcia i rozmów dotyczących aktualnej sytuacji wojennej. Siła społeczności i chęć niesienia pomocy były ogromne. Wiedzieliśmy, że działania bezpośrednie są ważne jednak musimy zacząć myśleć bardziej systemowo - komunikując działania w języku ukraińskim, tworząc bezpieczne miejsce wytchnienia dla rodzin i przestrzeń otwartą na aktywność twórczą i społeczną nowych mieszkańców i mieszkanek.

Tak powstała „Praska Świetlica” – projekt tworzenia wspólnej, włączającej, różnorodnej i wielokulturowej świetlicy sąsiedzkiej w Pałacyku Konopackiego finansowany z Funduszu Edukacji Kulturalnej. Praska Świetlica była także programem wsparcia umożliwiającym realizację sąsiedzkich i wielokulturowych pomysłów w przestrzeni Pałacyku. Mieszkańcy i wolontariusze zostali zaproszeni do wymyślenia i tworzenia działań, które są odpowiedzią na potrzebę wsparcia uchodźców przybywających do Warszawy.

Pomysły wybrane w otwartym naborze (open call) dotyczyły działań sąsiedzkich, warsztatów, działań performatywnych, wsparcia nauki zdalnej dla ukraińskich dzieci. Praska Świetlica założyła ścisłą współpracę z wolontariuszami i tworzenie we współudziale z nimi wydarzeń sąsiedzkich.

Okres realizacji projektu 05.2022-11.2022.

Działania zrealizowane w ramach projektu:

- joga z Alioną

- sąsiedzkie święto niepodległości Ukrainy

- warsztat pieśni tradycyjnych z Ritą

- dźwiękoterapia z Nikolą

- punkt nauki zdalnej

- wspólne śpiewanie z akompaniamentem pianina z Oleną

Koordynacja: Bartek Mielczarek, Agnieszka Dragon

Działanie współfinansowane z Funduszu Edukacji Kulturalnej M. st. Warszawy.

Nasza strona używa „ciasteczek”. Dowiedz się więcej