Uwaga: zmiana nr rachunku bankowego do opłat za zajęcia, wydarzenia i bilety:
Bank Pekao S.A
65 1240 1082 1111 0010 3160 4333
Ksawery Konopacki - patriota z warszawskiej Nowej Pragi

Ksawery Konopacki - patriota z warszawskiej Nowej Pragi

Ksawery Konopacki to postać niezwykle ważna dla warszawskiej Pragi-Północ. Lokalny patriota, który jako pierwszy tchnął życie w podwarszawskie nieużytki tworząc podwaliny miejsca, które obecnie nazywane jest Nową Pragą (dla odróżnienia od Starej Pragi, która już od końca XVIII wieku była częścią Warszawy). To z jego inicjatywy powstała ta część miasta, bez której dziś trudno byłoby wyobrazić sobie Warszawę.

Choć może wydać się to niemożliwe, ale postać Ksawerego Konopackiego jest praktycznie w ogóle nieznana. Dopiero działania Domu Kultury "Praga" pomagają upowszechnić historię człowieka, którego działania wpłynęły w ogromny sposób na wygląd prawobrzeżnej Warszawy. 

Dzięki projektowi "Ksawery Konopacki - patriota z warszawskiej Nowej Pragi" powstała publikacja opowiadająca losy pierwszego właściciela budynku przy ulicy Strzeleckiej 11/13, a aktualnej drugiej siedziby Domu Kultury "Praga". W ramach projektu na murze okalającym LXXVI Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ulicy Środkowej zawieszona została wystawa przedstawiająca Pałacyk Konopackiego od XIX wieku aż do chwili obecnej oraz historię samego Konopackiego. 

Zapraszamy serdecznie na podróż w czasie! Zobaczcie naszą wystawę przy ulicy Środkowej na Nowej Pradze oraz przeczytajcie lub posłuchajcie audiobooka! 

Publikacja dostępna jest w dwóch formach - ebooka oraz audiobooka. Linki znajdują się poniżej: 

 


 

AUDIOBOOKI:

Ksawery Konopacki - historia nieznana - Intro

Ksawery Konopacki - historia nieznana - cz.1

Ksawery Konopacki - historia nieznana - cz.2

Ksawery Konopacki - historia nieznana - cz.3

Projekt dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

 

 

 

Nasza strona używa „ciasteczek”. Dowiedz się więcej