Oldnowe rzemiosło Pragi
W XXI wieku rzemiosło kojarzyć się może wielu osobom z powoli wymierającymi zawodami, niepotrzebną produkcją rzeczy, które można przecież kupić bez problemu w sklepie. Naprawianie przedmiotów lub zamawianie ich u rękodzielników przez wiele lat zastąpione zostało produkcją na masową skalę.
O ile dało się jeszcze w obskurnych oficynach znaleźć krawca czy szewca, to słowo kaletnik u większości osób wywołuje zdziwienie. Bo czym ten ktoś mógłby się zajmować i po co miałby być nam jeszcze potrzebny?
W końcu społeczeństwo zaczęło zauważać brak osób, które do tej pory zajmowały się drobnymi naprawami, albo same tworzyły przedmioty nietypowe, wyjątkowe, tworzone indywidualnie dla potrzeb zamawiającej czy zamawiającego. Wraz z bogaceniem się mieszkańców Polski, zaczęto wracać do tego, co niesłusznie zostało zapomniane. W 2016 roku powstała mapa – „Do rzemieślnika, na Pragę” – na której zaznaczono punkty ze sklepikami lokalnych szewców, kaletników czy krawców. W 2020 roku została zaktualizowana. Zniknęło kilkanaście miejsc, powstały nowe. Oznacza to, że rzemieślnicy nie zginęli. Jest ich ciągle bardzo mało, ale jednak są obecni w społeczeństwie i dalej są nam potrzebni.
Projekt „Oldnowe rzemiosło Pragi” to kontynuacja upowszechniania dziedzictwa niematerialnego Pragi-Północ, jej historii związanej z przemysłem i lokalną twórczością. Sama prawobrzeżna Warszawa od lat znana jest jako miejsce, w którym znaleźć można rzemieślników nieobecnych w innych częściach miasta. Wiemy o nich jednak ciągle za mało, ciągle potrzebujemy mówić o tym, co robią i dlaczego tak ważne jest, żeby nie zapominać o ich twórczości. W ramach projektu przeprowadzone zostaną warsztaty i prelekcje z rzeźbienia w drewnie, wikliniarstwa i przeróbek ubrań oraz mody vintage. Współczesne rzemiosło jest nowoczesną odpowiedzią na to, co było kiedyś. Jest korzystaniem z tradycji i nadawaniem jej nowego kolorytu oraz nowych możliwości.
Projekt rozpocznie się 20 września i potrwa do 14 grudnia 2023 roku.
Warsztaty i prelekcje co czwartek w godz. 18-21 – po 4 spotkania ze stolarstwa, wikliniarstwa i krawiectwa. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy.
Projekt w ramach jesiennej edycji Funduszu Edukacji Kulturalnej.
CZĘŚĆ 1 - KRAWIECTWO
Wyraź się kreatywnie - zdobądź nową pasję lub rozwiń istniejące umiejętności.
Na warsztatach przejdziemy przez krój i szycie z naciskiem na praktykę.
Zajęcia prowadzi Patryk Marc, który nie boi się redefiniowania mody po swojemu. Miłośnik ciężkich żakardów i prostych form. Projektował m.in. dla dziennikarki Barbary Pasek. Mógł z bliska przyglądać się pracy Macieja Zienia - jednego z czołowych polskich projektantów.
Podczas czterech 3-godzinnych warsztatów uczestniczki i uczestnicy stworzą swoją własną bomberkę.
CZĘŚĆ 2 - WIKLINIARSTWO
UWAGA - należy zapisać się na każde zajęcia osobno!
-
Wstęp o historii plecionkarstwa, różne materiały wykorzystywane w Polsce. Praktyka- prosta tacka katalońska.
-
Wstęp o wierzbie (gatunki, sposoby obrabiania materiału). Praktyka- motana kula
-
Wstęp o współczesnym plecionkarstwie. Praktyka - mandala
-
Wstęp o wikliniarstwie z perspektywy ekologii. Praktyka- wianek + ozdabianie
Warsztaty poprowadzą Siostry Plotą – twórczynie, których dziadek prowadził przez 29 lat sklep z wikliną na Pradze-Północ. Postanowiły kontynuować jego działalność i przybliżać ludziom wymierające w Polsce rzemiosło, którym jest wikliniarstwo. Ania jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale grafiki oraz arteterapeutką. Kasia jest aktorką po Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, ze względu na swój wolny zawód swój czas może dzielić między aktorstwo, a prowadzenie firmy Siostry Plotą. Starymi technikami przygotowują nowoczesne, modne, designerskie przedmioty codziennego użytku.
CZĘŚĆ 3 - STOLARSTWO
UWAGA - obowiązują zapisy na warsztaty stolarskie!
-
Wykład otwarty (bez zapisów)- czym różnią się narzędzia od siebie i do jakiego etapu pracy są potrzebne?
-
Wykład otwarty (bez zapisów) - jak prawidłowo ostrzyć narzędzia?
-
Warsztaty stolarskie (max. 6 uczestników) - zestaw do sushi
Wykłady i warsztaty prowadzi Wood workshop - Szkoła Stolarstwa Tradycyjnego. Nauką stolarstwa zajmują się od 2016 roku. W ich kursach i szkoleniach uczestniczyło już ponad 6 000 osób. Uczą pracy dłutami, strugami i piłami ręcznymi. Kultywują zwyczaj łączenia elementów za pomocą tradycyjnych połączeń stolarskich. Jako jedyni w Polsce, do nauki stolarstwa używają narzędzi najwyższej klasy – strugów LieNielsen i Veritas, japońskich pił ręcznych oraz dłut. Uczestnicy ich warsztatów i kursów stolarskich pracują wyłącznie ze szlachetnymi gatunkami drzew liściastych. Ich misją jest nauka tradycyjnego stolarstwa i innych rzemieślniczych technik pracy z drewnem.