Bestiariusz praski
Projekt "Bestiariusz praski" pokazał bogactwo i wszechstronność języka polskiego poprzez użycie gatunku literatury dydaktycznej, jaką od średniowiecza były bestiariusze.
Inspirując się istniejącymi dziełami, młodzież i młodzi dorośli z prawobrzeżnej Warszawy stworzyli swoją interpretację bestiariusza nawiązując do postaci oraz miejsc związanych z Pragą-Północ.
Podczas warsztatów oraz spacerów po dzielnicy młodzi artyści przygotowali 6-8 plakatów-grafik, do których współtworzyli teksty z elementami stylizacji archaizującej. Dzięki projektowi zyskali wiedzę na temat mitologii słowiańskiej i kultury polskiej, a także rozwinęli wyobraźnię językową. Finałem zadania było stworzenie wystawy, która pojawiła się w Pałacyku Konopackiego, a także kolportaż przygotowanych plakatów-grafik, które zostały przekazane do różnych instytucji kultury w celu promocji języka polskiego, kultury słowiańskiej, młodych twórców, a także samej Pragi-Północ jako miejsca dużo bardziej przyjaznego niż przyjęło się słyszeć w opowieściach.
Praskie bestie z przymrużeniem oka stały się wizytówką dzielnicy, a także pomogły w inspirowaniu społeczności językiem ojczystym i jego meandrami.
KONKURS GRAFICZNY W RAMACH PROJEKTU "BESTIARIUSZ PRASKI"
Przedmiotem Konkursu jest stworzenie autorskiego plakatu łączącego grafikę i tekst do projektu „Bestiariusz Praski” inspirowanego istniejącymi już w kulturze bestiariuszami (jako literaturą dydaktyczną powstałą w średniowieczu), mitologią słowiańską oraz postaciami i miejscami związanymi z Pragą-Północ. Stworzone dzieła mają za zadanie pokazać bogactwo i wszechstronność języka polskiego oraz kunszt artystyczny twórców jednocześnie promując prawobrzeżną Warszawę (z naciskiem na Pragę-Północ). Najlepsze 8 prac zostało wydrukowanych w formie plakatowej oraz przedstawionych zostanie na wystawie w Pałacyku Konopackiego.