Uwaga: zmiana nr rachunku bankowego do opłat za zajęcia, wydarzenia i bilety:
Bank Pekao S.A
65 1240 1082 1111 0010 3160 4333
Hallera Square - Internetowy serial teatralny (BRAMA CAFE)

Hallera Square - Internetowy serial teatralny (BRAMA CAFE)

Na Pradze Północ powstała konkurencja dla TVP, Netflixa, Polsatu, i TVN! Nowa, miejska telewizja Brama TV, nawiązująca do pierwszej, polskiej, eksperymentalnej telewizji, która istniała od 1951 roku na Ratuszowej 11 będzie produkowała społeczne talk show, programy przyrodnicze opisujące florę i faunę dzikiej strony Wisły a także programy ezoteryczne, interwencyjne reportaże, ambitne programy kulturalne i popularne telenowele o życiu dzielnicy. Pierwszą megaprodukcją Brama TV jest telenowela fantastyczna „Brama Cafe” – wybuchowa mieszanka inspirowana popularnymi serialami: „Na Wspólnej”, „Przyjaciele”, „Niewolnica Isaura” czy „Królestwo”. W obsadzie m. in. Aleksandra Pisula, Czesław Mozil, Conrado Moreno, Katarzyna Sołtys, Biały Królik czy najprawdziwsza praska wróżka Yaga. Jesteś singlem? Nie masz przyjaciół? Podczas pandemii rozpadło ci się życie? Masz dosyć perfekcyjnych seriali z Netflixa czy HBO? Brama Cafe jest dla ciebie!

Pierwszy odcinek: Warszawski Tarot  TU

Drugi odcinek: Ostatnia wypożyczalnia VHS TU 

Trzeci odcinek: Praska Wytwórnia Horrorów TU 

Czwarty odcinek: Centrum Innowacyjności TU

Piąty odcinek: Nagłe wstrząsy TU

Szósty odcinek: Brama Cafe TU 

Siódmy odcinek: Brama TV TU 

Brama Cafe to pierwsza praska telenowela fantastyczna, wyprodukowana przez Dom Kultury Praga dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury z programu Kultura w sieci.

Serial opowiada o mobilizacji mieszkańców starej kamienicy wobec nadciągających zagrożeń: drugiej fali zarazy, podwyższonych przez nowego właściciela czynszów oraz demonicznej czyścicielki kamienic. Dzięki nadprzyrodzonym talentom szefowej wspólnoty – wróżki Yagi (Zofia Waszkiewicz) oraz kreatywności mieszkańców w kolejnych odcinkach udaje się odroczyć apokalipsę i rozwijać wspólną inicjatywę mieszkańców: zaimprowizowaną w podwórku kawiarnię Brama Cafe.  

 

W obsadzie serialu znajdują się mieszkańcy Pragi Północ, amatorzy, muzycy, artyści.

 

Fabuła poszczególnych odcinków serialu osadzona jest w teatralno-musicalowej konwencji. Serial będzie emitowany w sieci dla szerokiego grona odbiorców. Porusza on tematy ogólnopolskie, jest tworzony w praskich realiach z lokalną społecznością. Aktorzy nieinstytucjonalni grają ze statystami związanymi na co dzień z Domem Kultury Praga. W serialu pojawiają się autorskie piosenki dotyczące  warszawskiej Pragi. 

 

Serial był kręcony w sierpniu głównie w podwórku kamienicy przy ul. 11 Listopada 10 a, w postfabrycznej przestrzeni, gdzie znajduje się Dawna Fabryka Cukrów im. Franciszka Anczewskiego.

 

Brama Cafe to zaimprowizowane na podwórku praskiej kamienicy z foteli, lamp i śmiecioantyków miejsce spotkań praskich przyjaciół, którzy schodzą się na podwórkowej kawiarni na koncerty, biesiady, zabawy, potańcówki a także kłótnie, które wspólnota zamieszkująca kamienice musi rozwiązać.

To podwórkowa scena, przestrzeń pomiędzy – miastem a domem, izolacją a wspólnotą, portalem, przez który trzeba przejść, żeby zrozumieć najdziwniejszą dzielnicę Warszawy – Pragę Północ, której symbolem jest stara kamienica – miejski labirynt czasów i ludzi.

Rozpadająca się kamienica, znajduje się na upadającej ulicy rzemieślników. Z zewnątrz zaniedbana – w środku kryje zakamarki, w których przepych miesza się z biedą. W jej pomieszczeniach ulokowały się ginące zawody, odludki, outsiderzy, muzycy, malarze, aktorzy i zwykli nieudacznicy, których nie stać na życie w „prawdziwym” mieście.

 

Reżyseria: Michał Walczak – dramatopisarz, reżyser, prezes Fundacji „Zakochana Warszawa”, kierownik artystyczny Społecznego Centrum Nowego Cyrku. Autor nagradzanych sztuk dla dzieci i młodzieży, nawiązujących do Warszawy i Pragi-Północ, poszukujących oryginalnej syntezy teatru, cyrku i dramatu. Współtwórca kabaretu Pożar w Burdelu, Warszawskiego Cyrku Magii i Ściemy, Praskiego Teatru Lalek i Muzeum Nowych Legend i Baśni Warszawskich.

Operator: Paweł Wiszomirski – operator, reżyser, montażysta, współpracownik DK „Praga”, autor trailera do wystawy „Język kolażu” w DK „Praga”. Artysta samodzielny, reżyserujący własne formy dokumentalne. Absolwent Szkoły Wajdy na kierunku DokPro.

Scenografia: Alicja Kokosińska - Absolwentka Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Scenografii. Współpracowała ze studentami reżyserii na Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 2014–2015 była scenografem grupy teatralnej Pożar w Burdelu. Efektem tej współpracy było 11 spektakli wystawionych m.in.: w Teatrze WARSawy, Teatrze Studio w Warszawie, Teatrze Polskim w Warszawie, Teatrze Nowym, Muzeum Żydów Polskich, Centrum Kultury Koneser oraz na festiwalu Open’er w Gdyni.

 

Występują:

MARYJKA – Marta Janik

BIANKA/ADA  – Justyna Jary

BORDER MIEJSKI KOWBOJ – Łukasz Wójcik

HENNA – Agnieszka Makowska

XAVERY – Miron Jagniewski

DZIKI – Łukasz Wójcicki

CZYŚCICIELKA KAMIENIC WIKTORYNA – Aleksandra Pisula

ZDZISŁAW – Tomasz Drabek

MACIEK/BARTEK – Marcin Sitek

BIAŁY KRÓLIK – Tomasz Piotrowski

DOKTOR KLIN – Katarzyna Sołtys

WRÓŻKA YAGA – Zofia Waszkiewicz

DYREKTOR METRA – Tomasz Drabek

DEWELOPER MARIUSZ WILCZAK – Bartosz Szpak

KELNER – Karol Bulski

Special guest star – Czesław Mozil

Special guest star HUBERT – Conrado Moreno

 

Hubert (Conrado Moreno) gra epidemiologa, który zostawia narzeczoną Maryjkę (Marta Janik) przed ołtarzem, by wynaleźć szczepionkę na wirusa. 

Henna (Agnieszka Makowska) i Border (Łukasz Wójcik)

 

Celem projektu jest pokazanie pozytywnej twarzy kultury sieciowej, która może integrować, inspirować, wpływać pozytywnie na tworzenie więzi, zwłaszcza w czasach izolacji, która nie musi oznaczać alienacji. Unikalny moment kryzysu w kulturze można przetransformować na rozwój kultury w sieci, do której projekt włączy nowych uczestników i twórców. Serial będzie pokazywany z napisami w dwóch językach - polskim i angielskim. Napisy będą dostosowane do potrzeb osób starszych i słabowidzących.

Na początku września Brama Cafe stała się też miejscem spotkań sąsiedzkich. Trzy dni w tygodniu ekipa filmowa kręciła wywiady zza baru z aktorami serialu oraz mieszkańcami Pragi-Północ. Nagrane odcinki praskiego talkshow zostaną emitowane równocześnie z kolejnymi odcinkami serialu. 

Gośćmi Marty Janik w BRAMA TV byli:

Weronika Nogańska i Mateusz Karkoszka z piekarni RANO

Karol Bulski 

Adam Lisiecki

Zofia Waszkiewicz 

Jacek Grunt-Mejer

Katarzyna Sołtys

Tomasz Piotrowski

Michał Walczak

Daniel Starczewski

Agnieszka Makowska

Rafał Kowalczyk

Gildas Boursin

Wszystkie rozmowy można obejrzeć TU

 

Patroni medialni:

 

Yaga (Zofia Waszkiewicz) i Królik (Tomasz Piotrowski)

Autorką identyfikacji wizualnej serialu jest Marta Janik.

A tak było na premierze:

Justyna Jary zaśpiewała serialowe piosenki

Katarzyna Sołtys - Dyrektorka DK Praga

Marta Janik, specjalistka ds. komunikacji i PR DK Praga, w serialu zagrała Maryjkę

Marta Janik i Karol Bulski

Agnieszka Makowska i Marta Janik

Zdjęcia: Marek Mosiński

 

Nasza strona używa „ciasteczek”. Dowiedz się więcej