- Udostępnij
- Pliki do pobrania:
Sępie miłości - recital
Recital teatralny na podstawie erotyków Mikołaja Sępa Szarzyńskiego. Youtube.com/domkulturypraga
Muzyczny duodram będący efektem współpracy aktorki Agnieszki Makowskiej z kompozytorką Natalią Czekałą.
Dzieła Mikołaja Sępa Szarzyńskiego, z uwzględnieniem ich kontekstu kulturowego, stały się pretekstem do stworzenia wizerunku dzisiejszej kobiety jako adresata męskich miłostek i namiętności. Recital prowadzą dwie kobiety, w asyście panopticum surrealistycznych postaci (niewielkich form plastycznych) przedstawiających rożne oblicza zakochanego, rozjuszonego, rozpalonego mężczyzny.
Muzyka to awangardowe brzmienia elektroniczne nawiązujące do lat osiemdziesiątych w niekonwencjonalnym zestawieniu z elementami muzyki dawnej. Punktem wyjściowym kompozycji są elementy strukturalne charakterystyczne dla baroku, jak stosowanie form polifonicznych, szczególnych rozwiązań harmonicznych czy wprowadzenie rozbudowanej ornamentyki. Całość utrzymana będzie jednak we współczesnej estetyce dzięki elektronicznym przetworzeniom głosów i nowoczesnemu elektronicznemu instrumentarium, którego bazę stanowią instrumenty klawiszowe i syntezatory.
Reżyseria, dramaturgia, wokal: Agnieszka Makowska
Muzyka, klawisze, wokal: Natalia Czekała
Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach stypendium z budżetu.
Autor plakatu: Marcin Tomkiel
Natalia Czekała
Pianistka, Kompozytorka. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym: Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Budapeszcie (III nagroda), Międzynarodowego Konkursu „Mendelssohn Cup” w Taurisano (I nagroda oraz Nagroda Akademii). Ponadto otrzymała I nagrodę w kategorii duetów fortepianowych podczas organizowanego przez Stowarzyszenie „Fryderyk Chopin” Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Rzymie. Komponuje muzykę do spektakli teatralnych oraz rozmaitych projektów muzycznych. Jest laureatką „Złotej Maski” za muzykę do spektaklu „Zakonnice odchodzą po cichu” (Teatr Dramatyczny w Warszawie). Jest współtwórczynią projektu T/Aboret – Laureat I miejsca i nagrody publiczności w konkursie „Scena Otwarta” XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" za „Spójność brzmienia, autentyzm współmuzykowania oraz umiejętne stosowanie tradycyjnych motywów w jazzowych aranżacjach”
Agnieszka Makowska
Aktorka, absolwentka wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (obecnie Filii w Białymstoku). Wraz z reżyserką Agatą Biziuk była współzałożycielką teatru o nazwie Nieformalna Grupa Avis. Ma na swoim koncie również współpracę z Teatrem Adama Walnego, Kompanią Doomsday oraz Vilde&Vogel Figurentheater. Jest współautorką trzech sztuk dla dzieci: „Babcia mówi pa pa”, „Co słychać?” oraz „Takie To”. Współtworzyła także autorski spektakl „Animacje” w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach”. Współpracowała z takimi teatrami, jak: Teatr Pleciuga w Szczecinie, Piwnica przy krypcie w Szczecinie, Teatr Nowy w Łodzi, Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatr Dramatyczny w Białymstoku, Teatr Syrena w Warszawie. Obecnie współpracuje z teatrem Malabar Hotel, z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Teatrem Rampa w Warszawie, Teatrem na Pradze oraz Teatrem Figur w Krakowie.