Uwaga: zmiana nr rachunku bankowego do opłat za zajęcia, wydarzenia i bilety:
Bank Pekao S.A
65 1240 1082 1111 0010 3160 4333
rodzaj wydarzenia
Koncert
kiedy
11.12.2021 / Sobota / 18:00
gdzie
Pałacyk Konopackiego
bilet
wstęp wolny

"Popcorn-Opera, czyli zapomnij o fraku" spektakl muzyczny dla dorosłych

Lubisz operę? Świetnie! Nie lubisz? Jeszcze lepiej! Przyjdź i zobacz jak można zmienić operę w pop, techno czy rock. Podczas performensu rozmontujemy najbardziej elitarną ze sztuk i wrócimy do jej początku, gdy opera była podobna współczesnemu kinu. W krótki sposób fabułę większości oper można podsumować słowami – w operze baryton kocha sopran, sopran kocha tenora, a tenor kocha siebie. A co z barytonem? Co stałoby się, gdyby to on był gwiazdą? Prosty bit, jeden wokalista i maszyna losująca, która wybierze piosenki. Oczywiście o miłości. Spodziewaj się Mozarta z Elvisem Presleyem i Wagnera z Szekspirem. Spodziewaj się wszystkiego.

Realizacja: Stowarzyszenie Spiżarnia Form Artystycznie Nieoczywistych

Biogramy:

Mateusz Brodowski – reżyser, aktor

Aktor-lalkarz, reżyser, dramaturg, animator kultury. Absolwent L’art Studio i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Filia we Wrocławiu, Wydział Lalkarski. Doświadczenie teatralne i muzyczne zdobywał na scenach m.in. w Teatrze Lalki i Aktora “Kubuś”, Teatrze Powszechnym w Radomiu czy Warszawskiej Operze Kameralnej. Obecnie współpracuje ze Zdrojowym Teatrze Animacji (Kto się boi Pani Eś, Hemar z Homarem) oraz Teatrem Klinika Lalek występując na festiwalach w całej Europie. Reżyser i pomysłodawca spektakli teatru dokumentalnego: "KORPO_racje" i "Męskie perspektywy miłości", "Alternatywne życie, czyli traktat o snach" oraz reżyser i aktor w spektaklu "Baśń o Legendach Karkonoskich". W najnowszym projekcie "Pieśni Liczyrzepy" wyreżyserował dwa teledyski. Stypendysta MKiDN w ramach projektu „Kultura w sieci” w dziedzinie animacja i edukacja kulturalna.

 

Przemysław Piskozub – śpiewak

Absolwent wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie. Stypendysta programu Erasmus, podczas którego uczył się w Universität Mozarteum w Salzburgu. Współpracował z dyrygentami takimi jak Lesław Sałacki, Kai Röhrig, prof. dr hab. Adam Korzeniowski, prof. dr hab. Jacek Delekta czy Paul Esswood. Aktor w spektaklach „KORPO_racje” i „Baśń o Legendach Karkonoskich” w reżyserii Mateusza Brodowskiego. Śpiewa w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Danii i Szwecji w koncertach chóralnych. W 2019 roku wystąpił w ramach Berlin Opera Academy w roli Francisa Nursa w operze The Crucible Roberta Warda. Pomysłodawca i wykonawca projektu „Pieśni Liczyrzepy” w ramach programu „Kultura w sieci”. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Adam Potera – kompozytor

Akordeonista, kompozytor. W 2016 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Joachima Pichury oraz dr hab. Piotra Chołołowicza. W ramach programu Erasmus miał okazję współpracować z prof. Grzegorzem Stopą w wiedeńskiej Musik und Kunst Privatuniversitat der Stadt Wien. Po zakończeniu studiów instrumentalnych kontynuuje swoją edukację na wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu w katowickiej Akademii Muzycznej pod okiem prof. Aleksandra Lasonia kształci się w zakresie kompozycji klasycznej. W kręgu jego zainteresowań kompozytorskich leży przede wszystkim muzyka klasyczna, ale także piosenka aktorska, muzyka teatralna oraz kompozycje z pogranicza muzyki folkowej i jazzowej. Jego kompozycje są regularnie prezentowane przez zespół Symetrio, a także przez inne, polskie oraz zagraniczne tria akordeonowe. Skomponował i wyprodukował muzykę do dwóch spektakli w reżyserii Ewy Skowiery, które wystawiane są przez chorzowski Zespół teatralny "Zwierciadło". Komponuje także piosenkę aktorską dla formacji Skład Rzeczy Ładnych, prezentowane podczas wielu festiwali poezji śpiewanej.

 

Aleksandra Nowakowska – choreografka, aktorka-performerka

Absolwentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu AST w Krakowie. Aktorka i tancerka w spektaklach „Nowe Ateny” (Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”), „Requiem” w Teatrze Barakah w Krakowie, „Listach do Mileny” (Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”) oraz „Woyzeck” (Teatr Mały Tychy), „Bieguni w kwarantannie” (CK Lublin), „Matka Joanna od Aniołów” w Teatrze Barakah. W ramach rezydencji Gdańskiego Festiwalu Tańca wyreżyserowała spektakl „Dzień” (premiera w kwietniu 2019 r. w Klubie Żak w Gdańsku). Uczestniczyła w projekcie antropologicznym „Exodus” prowadzonym przez Adrianę Świątek i Sylwię Hefczyńską-Lewandowską, zajmującym się kulturą Łemków, w ramach którego powstał plenerowy spektakl taneczno-muzyczny („Exodus”, listopad 2019). Choreografka i współautorka scenariusza w spektaklu „W końcu będzie ciepło” (premiera w lutym 2020, Instytut Grotowskiego we Wrocławiu). Autorka choreografii w spektaklu „Eski” w reż. Marty Wiśniewskiej we Wrocławskim Teatrze Pantomimy i Teatrze na Faktach Instytutu Grotowskiego. Współtworzy Spiżarnię Form Artystycznie Nieoczywistych. Stypendystka MKiDN w ramach Kultura w sieci w dziedzinie kultury tradycyjnej. Zainteresowana projektami łączącymi ruch, etnografię, teatr tańca i teatr dokumentalny.

 

Mateusz Wasiucionek - multimedia

Magister sztuki, altowiolista, absolwent Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku i stażysta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jako muzyk orkiestrowy pracował w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus, oraz współpracował z Filharmonią Dolnośląską, Warszawską Operą Kameralną, Teatrem Muzycznym w Lublinie, Filharmonią Gorzowską i wieloma innymi. Kilkukrotnie zaproszony na Festiwal Muzyki Kameralnej Ensemble. Uczestnik wielu kursów interpretacji muzycznej w kraju jak i za granicą. Nagrał ponad 20 płyt zarówno z muzyką klasyczną, jak i rozrywkową. Obecnie pracuje w orkiestrze Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze im. Z. Sygietyńskiego. Oprócz grania na altówce zajmuje się̨ także szeroko pojętymi nowymi mediami. Tworzy grafiki glich art (jego praca została wystawiona w Key Gallery w Mediolanie podczas zbiorowej wystawy "Glitch"), plakaty, a także teledyski (np. Tęskno - Kombinacje, Tęskno - Galop, M8N - After The Storm), projektuje okładki płyt (jedna z jego prac została nominowana do nagrody Cover awArts) oraz tworzy muzyczne syntezatory i modyfikuje stare zabawki grające i walkmany, aby uzyskać́ z nich nowe, dotąd nieznane brzmienia.

 

Wstęp wolny

 

Nasza strona używa „ciasteczek”. Dowiedz się więcej