- Udostępnij
- Pliki do pobrania:
Oprowadzanie po wystawie z kustoszem
Historia warszawskiej Pragi zamknięta w kolażu.
Zapraszamy serdecznie na oprowadzanie po wystawie "Język kolażu". Spotkanie poprowadzi Adam Lisiecki - kustosz Muzeum Warszawskiej Pragi.
Z jakich materiałów powstały prezentowane kolaże? Co mówią o nas i naszej dzielnicy? Jaka była Praga Północ kiedyś, jaka jest dziś? Jakie historie kryją stare zdjęcia?
Wstęp wolny.
Świat… składa się z atomów, cząstek, części, fragmentów i elementów. Jest niepowtarzalnym dziełem sztuki. Jest kolażem. To jedyne wytłumaczenie, jakie znaleźliśmy na to, co pewnego dnia wydarzyło się na warszawskiej Pradze. Z głębin czarnej dziury naniesionej na ścianę powojennego budynku wypłynęła w pełną smogu przestrzeń ogromna złota ryba. Postanowiliśmy się jej przyjrzeć.
Jako pracownicy miejskiej instytucji kultury, Domu Kultury „Praga”, zauważyliśmy, że mieszkańcy Warszawy są kreatywni niezależnie od wieku i uwielbiają poddawać swoje otoczenie ciągłej reinterpretacji. Podążając za tym rozpoznaniem przygotowaliśmy dla nich niepowtarzalną wyprawę do świata surrealizmu i abstrakcji w formie realizacji projektu pn. „Język kolażu/Collage language”. Przeprowadziliśmy cykl warsztatów, podczas których przez prostą czynność wycinania nadawaliśmy nowe życie archiwalnym i współczesnym zdjęciom oraz materiałom związanym z Pragą. Z fragmentów i wycinków powstawały subiektywne interpretacje naszego kawałka miasta, naszej dzielnicy.
W wyniku warsztatów powstały zestawy unikalnych pocztówek, które są dziełem wyobraźni naszych mieszkańców. Wszystkie pocztówki zostały przygotowane pod opieką artystów - kolażystów: Marty Janik i Alexa Urso.
Naszym marzeniem jest, aby Dom Kultury Praga w Warszawie stał się ważnym ośrodkiem kolażu w Polsce, dlatego już od stycznia 2020 r. ruszamy z „Collage Café”, czyli cyklem spotkań z mieszkańcami prowadzonymi przez artystów tworzących w tej technice.
Wyciętego Nowego Roku i do zobaczenia przy nożyczkach!