MILI-GRAMY 2020
5 września / 6 września 2020
Organizator: Dom Kultury Praga
Partnerzy: Urząd Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy, Centrum Praskie Koneser
Koncerty odbędą się w Praskim Centrum Koneser, na dziedzińcu, Plac Konesera 1
Wstęp bezpłatny, obowiązują wejściówki dostępne od 3 września od godziny 11:00 online poprzez wybór wydarzenia na naszej stronie lub na stronie Biletyna.pl. Wejściówki zapisane na telefonie lub wydrukowane należy okazać przed wejściem na koncert.
Prowadzenie – Agnieszka Szydłowska
Pierwsza edycja MILI-GRAMÓW odbyła się pod koniec lata 2019 r. W Muszli Koncertowej w Parku Praskim wystąpili Kwiat Jabłoni, Barbara Wrońska z gościnnym występem Katarzyny Nosowskiej oraz Sambor Dudziński. Niniejsze wydarzenie jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, którzy zgodnie z przeprowadzonymi badaniami uczestnictwa warszawiaków w kulturze (2018) są zmęczeni i zabiegani. Wydarzenie „Mili-Gramy” jest propozycją na nietuzinkowy relaks w miłej przestrzeni przy dźwiękach muzyki. Docelowo „Mili-Gramy” mają się stać wyjątkowym wydarzeniem muzycznym i na stałe zagościć w ofercie kulturalnej warszawskiej Pragi.
5 września
18:30 Kaśka Sochacka
20:00 Tęskno
6 września
16:00 Jerz Igor
18:00 Blauka
20:00 Anita Lipnicka
Kaśka Sochacka :
To drobna blondynka z twardym kręgosłupem i niskim zachrypniętym głosem. Pochodzi z Pradeł. Jak większość dziewcząt urodzonych w latach 90-tych śpiewa od dziecka. "Wiśnia EP" to debiutancka EPka Kaśki, która ukazała się nakładem Jazzboy Records. Pierwszym singlem była piosenka o tym samym tytule, która swoją premierę miała w audycji Piotra Stelmacha w radiowej Trójce. Produkcją piosenki "Wiśnia", wspólnie z Kaśką, zajął się Olek Świerkot. "Wiśni" towarzyszy klimatyczny obraz zarejestrowany na najpiękniejszej trasie kolejowej w Polsce, relacji Wałbrzych - Kłodzko.
Tęskno:
„Tęskno” to projekt wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów Joanny Longić. Muzykę wydawaną pod tym szyldem charakteryzuje natychmiast rozpoznawalne brzmienie, które łączy klasyczne instrumentarium z subtelną elektroniką i poetyckimi tekstami. Debiutancki album „Mi” z 2018 roku pojawił się w najważniejszych zestawieniach płyt roku, a media, wbrew samej muzyce, pisały o najgłośniejszym debiucie ostatnich lat. Od tego czasu Tęskno otrzymało m.in. Mateusza Trójki i Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, regularnie wyprzedając trasy klubowe oraz pojawiło się na największych scenach w kraju i za granicą: m.in. Primavera Sound Barcelona, Open’er Festival, Colours Of Ostrava, OFF Festival Katowice, Męskie Granie.
Jerz Igor:
Jerz Igor to wyjątkowe zjawisko, zespół tworzący barwną muzykę, którą pokochały dzieci i dorośli. Za sukcesem projektu stoją Jerzy Rogiewicz i Igor Nikiforow, którzy tworzą wspólnie muzykę od 2014 roku. Z okolicznościowego pomysłu, jakim było nagranie płyty z kołysankami dla mającego urodzić się syna Jerzego, projekt przeobraził się w regularnie koncertujący zespół, grający dla młodszych i starszych. Na swoim koncie mają już dwie długogrające płyty: „Mała Płyta” (2014) i „Zimą” (2015). Przy pracy pomagają im przyjaciele, będący jednocześnie wspaniałymi tekściarzami, między innymi Joanna Halszka Sokołowska, Natalia Fiedorczuk, Grzegorz Uzdański, czy Antonina Stasiuk. Na 2020 rok zespół zapowiada wydanie nowej płyty, której punktem wyjścia będą opowieści o emocjach. “Nuda” jest pierwszym singlem z nowego krążka, a tekst do piosenki napisała Dorota Masłowska. Teledysk do piosenki wyreżyserowała Emi Buchwald, autorka wielokrotnie nagradzanego dokumentu “Nauka”.
Blauka:
Zespół założony przez autorkę tekstów i kompozytorkę Georginę Tarasiuk i basistę oraz producenta muzycznego Piotra Lewańczyka. 27 września 2019 ukazał się ich debiutancki album “Miniatura”. Płyta to dziesięć poruszających klimatem i lekkością kompozycji w stylu vintage i soft rocka. Muzyka Blauki to interesujący, czasami humorystyczny opis złożonych ludzkich relacji we współczesnym świecie. Całość podana jest w sposób, który przywołuje wspomnienia lat siedemdziesiątych i pozwala docenić talent muzyków, którzy potrafią znaleźć równowagę pomiędzy elegancką prostotą i poszukiwaniem bardziej złożonych i dalekich od banału form. Wykreowany przez Blaukę świat dopełniają znakomita odsłona koncertowa zespołu i sfera wizualna - zaskakujące pomysłowością teledyski Blauki zostały zauważone na festiwalach filmowych w Polsce, jak i za granicą m.in. USA, Kolumbii, Niemczech, Włochach czy Rumunii. Wejście do tej rzeczywistości to dla wrażliwego słuchacza gwarancja dobrze spędzonego czasu.
Anita Lipnicka:
Na początku lutego Anita Lipnicka wyruszyła w trasę koncertową. Niezwykłe koncerty z towarzyszeniem zespołu Anity oraz smyczkowego trio, w magicznej oprawie scenicznej, stanowią zwieńczenie obchodów jubileuszu ćwierćwiecza pracy artystycznej Wokalistki.
“Każda historia ma swój początek. Każda piosenka ma swoją historię. Z żadnego wywiadu nie da się dowiedzieć o mnie tyle, co z tekstów, które piszę od ponad 25 lat. Dlatego zdecydowałam się zwieńczyć obchody swojego jubileuszu pracy twórczej wyjątkową trasą, podczas której będę nie tylko śpiewać, ale dużo opowiadać o tym, jakie tajemnice kryją w sobie moje piosenki. To będzie bardzo kameralne, bardzo osobiste spotkanie. Dlatego też wymaga specjalnej oprawy i narracji muzycznej. Na scenie pojawię się w rozszerzonym składzie, co nie oznacza, że będzie głośniej - wręcz przeciwnie. Użyję wszystkich dostępnych mi środków wyrazu by w ciszy i skupieniu zabrać słuchaczy do niezwykłego ogrodu wrażeń, gdzie to co realne przemiesza się z wyimaginowanym, gdzie surowe brzmienia akustycznych instrumentów znajdą swoje miejsce w otulinie subtelnych elektronicznych przestrzeni... Chcecie posłuchać moich opowieści? Zobaczmy się podczas trasy Intymnie...”
Wokalistka przez 25 lat swojej kariery zagrała tysiące koncertów, dzięki którym publiczność pokochała ją za naturalność oraz kameralny nastrój jej występów. Tym razem nie będzie inaczej, choć na scenie, poza zespołem na stałe koncertującym z Artystką, zobaczymy trio smyczkowe.
Patroni medialni: