- Udostępnij
- Pliki do pobrania:
II Europejski Festiwal Klaunady na Pradze-Północ
W czerwcu Warszawę przejmą... klauni!
Festiwal "Inwazja Klaunów" to cyrkowa impreza na Pradze Północ, ze spektaklem, koncertem i warsztatami dla mieszkańców. Na scenach Muzeum Warszawskiej Pragi oraz "Circus Marketu" należącego do Domu Kultury “Praga” pojawią się między innymi Czesław Mozil, Paula Kinaszewska, Bartłomiej Woźniak, a także zwycięzcy ostatniej Mam Talent – duet Marysia i Julian, oraz finaliści tego talent show, grupa MultiVisual. Pojawi się też legendarny "Krakowski Diabeł" w zupełnie nowym wydaniu oraz zwariowana klauniara z Berlina - Pina Polar.
Organizatorzy chcą pokazać mieszkańcom i zachęcić do współtworzenia Nowego Cyrku - cyrku bez zwierząt, zakrawającego o teatr, ale jednocześnie bliskiego ludziom i mówiącego o bieżących sprawach.
Wyjściową ideą pomysłodawcy Fundacji „Zakochana Warszawa” i głównego partnera – Domu Kultury "Praga" – było stworzenie 3 corocznych edycji festiwalu plenerowego, który zaszczepi ideę Nowego Cyrku na ulicach i podwórkach Pragi-Północ na wzór festiwalu Sztukmistrze, który od lat jest marką miasta Lublin, czy muzycznego festiwalu Inwazja Mocy.
KLAUN W WIELKIM MIEŚCIE vol.2
Warsztaty cyrkowe z Odskocznią
Zapraszamy do Circus Marketu po radość, wyzwanie i szczyptę adrenaliny! W programie żonglerka, balans na linie, rozkręcanie talerza i przebieżka na szczudłach, słowem moc rekwizytów – każdy znajdzie coś dla siebie. Instruktorzy z anielską cierpliwością poprowadzą Cię przez świat cyrkowych dyscyplin.
Jednym z groźniejszych efektów pandemii jest wypalenie zawodowe, utrata apetytu, humoru, bezsenność i depresja. Cierpią na nią rodzice, nauczyciele, bezrobotni aktorzy, ale także dzieci, znudzone siedzeniem przed ekranem. Naukowcy z Instytutu Badania Humorów Społecznych odkryli szczepionkę na spadek nastroju – to k l a u n. Według zarazkologa prof. Brudzyńskiego „kontakt z klaunem sprzyja podwyższeniu odporności psychicznej, rozwija półkule mózgowe i rozbudza klauna wewnętrznego, który wspomaga kreatywność w kontakcie z dzieckiem, szefem, mężem, żoną, czy – samym sobą.”
Szczepionka antydepresyjna będzie testowana tego lata oraz jesienią na Pradze-Północ w Circus Markecie przy al. Solidarności 55 – podczas warsztatów cyrkowych, które poprowadzi rodzinna Odskocznia – inicjatywa pedagogiczno-cyrkowa.
Daty warsztatów:
12, 13, 19, 20, 26 czerwca 2021
14:00 - warsztaty rodzinne
Czas spędzony z dziećmi na warsztatach realizowanych w duchu pedagogiki cyrkowej pozwoli rodzicom i dzieciom podjąć współpracę, która wzmocni ich relację. Wykonując zadania fizyczne uczestnicy warsztatów przeniosą się do świata cyrku. W przestrzeni, w której pojawia się spontaniczny ruch, a wypełnia ją radosny gag, dzieci będą miały możliwość poznać swoich opiekunów z zupełnie nowej strony.
15:00 - warsztaty dla dorosłych
Uczestnicy zajęć będą koncentrowali się na przemienianie kortyzolu w endorfiny. Udział w cotygodniowych warsztatach pomoże nawiązać silną relację każdego uczestnika/uczestniczki z samym sobą, jak i z najbliższym otoczeniem. Ćwiczenia balansowe, elementy klaunady, akrobatyka, elementy rywalizacyjne i konieczność nawiązywania współpracy używane w metodyce zajęć pomogą rozwijać więzi społeczne, poprawić ogólne samopoczucie i sprawność.
PROGRAM FESTIWALU:
SOBOTA 26 czerwca 2021 r.
14:00 - koncert "Lunapark Praski" - występują: Czesław Mozil, Paula Kinaszewska, Bartłomiej Woźniak
Dziedziniec Muzeum Warszawskiej Pragi, przy ul. Targowej 50/52
To muzyczna uczta dla wielbicieli sztuki cyrkowej. Muzyczny spektakl cyrkowy realizowany w estetyce cyrkowo-folko-punkowej. Artyści improwizują na scenie, opowiadając historię rodziny cyrkowej, która podróżuje w czasie, aby mierzyć się z kryzysami dwudziestolecia: pandemią, zamknięciem scen i teatrów, ekranozą, pikselozą i największym z kryzysów - kryzysem wyobraźni.
bilety: https://bit.ly/3gbRNXO
14:00-16:00 - warsztaty cyrkowe
Podwórko Domu Sąsiedzkiego "Moje Szmulki" przy ul. Łochowskiej 39
zapisy: https://tiny.pl/9htjk
15:00 - Cyrkowa Parada ulicami warszawskiej Pragi
Start z ul. Targowej 50/52, finał w al. Solidarności 55.
Kolorowa parada odwiedzi skwery i podwórka pozostawiając we wszystkich tych miejscach nieskrępowaną, ludzką energię radości, optymizmu, tańca i fiflaków.
trasa parady: https://tiny.pl/9htjb
16:00 - wielki finał Inwazji Klaunów. Spektakl cyrkowo-muzyczno-teatralny: "Futurlandia"
Circus Market; al. Solidarności 55
Przed nami międzynarodowe targi sztuki pandemicznej na Pradze-Północ, których zadaniem jest ocalenie wyobraźni przez wirusem izolacji. A zjeżdżają na nie mistrzowie magii i ściemy: akrobaci, klauni, iluzjoniści, prawdziwi czarodzieje, a także dziennikarze i influencerzy.
Podczas konferencji naukowej „Cyrk przyszłości: imaginaria, fantazmaty, fiflaki, gagi” na zaproszenie fundacji "Zakochana Warszawa" eksperci z całego świata dyskutują o przyszłości rozrywki i szkolnictwa artystycznego, które przeżywa głęboki kryzys. Młodzi nie chcą się uczyć, nie ufają autorytetom i mistrzom, wpadają w depresję, siedzą przed ekranami, słuchają rapu. W celu ożywienia rynku usług animacyjnych i zreformowania szkolnictwa zostaje powołana nowatorska uczelnia artystyczna – Akademia Magii i Ściemy – łącząca warsztat aktorski (nauka wiersza, piosenka, szermierka, jak zdobyć rolę?), cyrkowy (żonglerka, akrobatyka, kontorsja, psychologia objazdu) ze szkoleniem marketingowym (jak się sprzedać?), społecznym (rewitalizacja przez cyrk) z wiedzą magiczną (rzucanie zaklęć, teleportacja, bilokacja, telepatia, jasnowidzenie, pisanie grantów). Przygotowania do otwarcia Akademii Magii i Ściemy zostają przerwane przez inwazję cyberklaunów – armii robotów rozrywkowych, które po Dzikiej Stronie Wisły wycinają drzewa i rozpoczynają budowę Futurlandii – Parku Rozrywki Przyszłości. Czy środowisku cyrkowemu, skupionemu wokół idei rewitalizacji poprzez magię i ściemę uda się uratować świat?
Występują: Marysia i Julian, zwycięzcy ostatniej edycji programu Mam Talent, MultiVisual, finaliści tego talent show, Vincent von Grotesque, znany między innymi z roli Krakowskiego Diabła, polska performerka, prosto z Berlina Pina Polar, Maciej Czarski, Antek Borodziuk, Krzysztof Kostera, Aleksandra Olszewska, Anka Dzilińska, Agnieszka Makowska.
Reżyseria: Michał Walczak
Koordynacja, produkcja: Katarzyna Szumlas
bezpłatne wejściówki na pokaz: https://tiny.pl/9ht85
Partnerami projektu są: Dom Kultury "Praga" oraz Muzeum Warszawskiej Pragi.
Zadanie współfinansowane jest ze środków m. st. Warszawa.
Patroni medialni: