Geocatching projektu - Moja dzielnica wymaga zmian? Rewitalizacja okiem dziecka
Mamy pomysł na spacer w nadchodzący weekend: zapraszamy do udziału w praskim geocatchingu związanym z projektem "Moja dzielnica wymaga zmian? Rewitalizacja okiem dziecka"! Już dziś nawiguj na Pragę!
Dla ułatwienia scenariusz wydarzenia zamieszczamy poniżej.
- Nazwa skrytki: Stalowa - współrzędne: 52°15'30.8"N 21°02'10.9"E
Ulica Stalowa swoją nazwę zawdzięcza Fabryce Stali, która powstała pod koniec lat 70. XIX wieku. Z tej racji większą część domów i mieszkań zajmowali robotnicy, pracujący w fabryce. W czasie II wojny światowej fabryka została zniszczona, a po wojnie ulicę Stalową zaczęli zasiedlać przypadkowi mieszkańcy, tworząc bardziej zróżnicowaną tkankę miejską. W latach dwutysięcznych pojawia się święto sąsiedzkie MyStaLOVE, które kładzie nacisk na współpracę i partycypację, nie tylko odbiorców, ale również na szczeblu organizacyjnym. Kontynuacją wydarzenia jest Święto Ulicy Stalowej. Podobnie, jak wcześniejsza impreza, dzieje się na początku wakacji, na całej ulicy Stalowej, gdzie przez kilka dni można brać udział w wielu atrakcjach i zabawach. Jest to czas, gdy lokalne grupy artystyczne mogą zaistnieć, ale nie brakuje także wykonawców, którzy są szerzej znani. Święto Ulicy Stalowej jest świetnym wydarzeniem o dużym potencjale rewitalizacyjnym. Budowanie wspólnoty, tworzenie się więzi pomiędzy poszczególnymi podmiotami ze społeczności, stwarzanie przestrzeni do utożsamiania się mieszkańców z miejscem zamieszkania, docenianie przestrzeni i osób ją tworzących - to wszystko są działania, bez których nie uda się proces rewitalizacji. Dlatego też wybraliśmy to miejsce i to święto, bo tu się…dzieje! Jeśli chciałbyś/chciałabyś dowiedzieć się więcej o wydarzeniu,zajrzyj pod ten link: https://www. dk praga. pl/wydarzenia/swieto-ulicy-stalowej
Wskazówki: Skrytka typu magnetyk, zwróć uwagę na skrzynkę gazową i postaraj się zbadać ją od każdej strony.
Informacje dodatkowe: Mikro skrytka, na zewnątrz, dostępna 24/7, poszukiwanie w tajemnicy;)
- Nazwa skrytki: Środkowa - współrzędne: 52°15'37.9"N 21°02'24.3"E
Na ul. Środkowej 9 znajduje się drewniany budynek, który niedawno przeszedł remont. Teraz mieści się tam jedno z ognisk prowadzonych przez Centrum Wspierania Rodzin. Wcześniejsze przeznaczenie nie różni się aż tak, od teraźniejszego, bo w 1934 roku, budynek stał się siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ulicy. Remont drewniaka rozpoczął się w 2018 roku i stanowi świetny przykład rekonstrukcji. Odwołanie się do wcześniejszych funkcji, ale także estetyki jest jasny komunikatem, który mówi, że warto zadbać o tak ważne dla lokalnej społeczności miejsce. Nie tylko w warstwie architektonicznej, ale również oddając je w użytkowanie lokalnej społeczności. W kontekście rewitalizacji, niezwykle ważna jest świadomość historii i tradycji. Nie zawsze trzeba burzyć i stawiać nowe, czasem warto odnowić coś co nosi w sobie ducha historii, historii tak bliskiej obecnej funkcji budynku.
Wskazówki: Warto szukać magnetyka tam, gdzie często woda spływa. Na wysokości ramion, z tyłu.
- Nazwa skrytki: Brzeska - współrzędne: 52°15'05.2"N 21°02'37.7"E
Ulica Brzeska jest ciekawym przypadkiem. Z jednej strony cały czas czuć ducha negatywnej opinii, która przylgnęła do ulicy po II wojnie światowej, a z drugiej, rozwijające się otoczenie ulicy, sprawia, że pojawia się na Brzeskiej wiele ciekawych lokali. Skrytka jest schowana w muralu Eugeniusza Geno Małkowskiego “Twarze” z 2016 roku. Geno Małkowski to malarz, któremu bliskie było działanie performatywne. Organizował happeningi, popularyzujące sztukę. Często zapraszał publiczność, do wspólnego malowania, a w efekcie powstawały murale lub obrazy, składające się z małych kwadracików, gdzie na rysunek widza, artysta nakładał własną warstwę malarską, najczęściej przedstawiająca twarz. Podobnie jest na Brzeskiej. Mural zdobi ulicę i nadaje jej szczególnego charakteru. Gdybyśmy się uparli, mural równiez moglibyśmy potraktować jako szczególny rodzaj rewitalizacji. Starą, zaniedbaną elewację przekształcono, ożywiono za pomocą sztuki, nadając jej zupełnie innego wydźwięku. Co ciekawe, artystyczny charakter Brzeskiej widać nie tylko pod 6. Na przeciwko murala jest artystyczna pracownia eksperymentalna - K105K. Zajrzyj na ich stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/k105k .
Wskazówki: Magnetyk, szukaj tam, gdzie się wchodzi, mimo, że wejść nie ma, raczej blisko ziemi, ale zdecydowanie pomiędzy niż pod. Informacje dodatkowe: Mikro skrytka, na zewnątrz, dostęp 24/7, poszukiwanie w tajemnicy.
Warto zabrać ze sobą ołówek lub długopis, aby wpisać się do logbooka.
Infomracje o projekcie
Jedyny w swoim rodzaju cykl bezpłatnych warsztatów o rewitalizacji, zmianach w przestrzeni zamieszkania, cennych zasobach miasta oraz wrażliwości na otoczenie, w którym żyjemy przeznaczony dla różnych grup wiekowych:
- przedszkolaków 5-6 lat
- uczniów i uczennic klas I-III szkół podstawowych
- uczniów i uczennic klas IV-VII szkół podstawowych
Fantastyczna nauka przez kreatywną zabawę, gry skojarzeniowe, doświadczanie, spacery performatywne oraz dyskusje w unikatowych przestrzeniach Pałacyku Konopackiego w Warszawie.
Warsztaty zostaną zakończone wyzwaniem konkursowym. Będzie ono polegało na wykonaniu zadania, które dzieci otrzymają po ostatnich warsztatach wraz z instrukcją obsługi. Po prawidłowym wykonaniu zadania dzieci otrzymają nagrody w formie biletów wstępu do instytucji kultury.
Do wspólnej nauki zapraszają:
Weronika Althamer, Paula Markowska, Edyta Ołdak, Monika Rejtner, Milena Stryjewska
oraz pracownicy Domu Kultury „Praga”.
Hit programu!
1-15 grudnia 2022 r. geocatching rewitalizacyjny – pierwsza tego typu familijna gra terenowa po Pradze Północ, podczas której uczestnicy/czki poszukują skrytek za pomocą nawigacji i będą rozwiązywać zadania i zagadki związane z naszą dzielnicą.
Zapisy pod adresem mailowym: zapisy@dkpraga.pl lub telefonem 665 411 889
Nie zwlekaj – już dziś zapisz grupę na warsztaty!
Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przy współfinansowaniu ze środków Województwa Mazowieckiego oraz Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.